E252 – Dusičnan draselný
E252 (Dusičnan draselný) je prídavná látka v potravinách, ktorá sa používa ako konzervačná látka.
V EÚ je povolená v 9 kategóriách potravín, najčastejšie do 150 mg na kilogram (pri nápojoch na liter).
Základné údaje
| Číslo E | E252 |
|---|---|
| Úradný názov | Dusičnan draselný |
| Anglický názov | Potassium nitrate |
| Zoznam v nariadení | prídavné látky iné ako farbivá a sladidlá |
| Používa sa ako * | konzervačná látka |
| Skupiny látok | E 251 – 252: Dusičnany |
| Povolená v EÚ | áno, v 9 kategóriách potravín |
* redakčná informácia, nie je súčasťou zoznamu EÚ
Ako ju nájdete na obale
V zozname zložiek sa prídavná látka uvádza názvom kategórie podľa svojej funkcie v danej potravine a za ním názvom látky alebo číslom E (nariadenie (EÚ) č. 1169/2011, príloha VII časť C). Napríklad:
Konzervačná látka: Dusičnan draselnýKonzervačná látka E252
E 251 – 252: Dusičnany. Pri riadkoch označených touto skupinou platí najvyššie množstvo pre súčet všetkých látok skupiny v potravine.
V ktorých potravinách sa E252 smie používať
Kategórie a podmienky podľa prílohy II časti E nariadenia (ES) č. 1333/2008. Najvyššie množstvo je v mg na kilogram potraviny, pri nápojoch a tekutinách v mg na liter.
Mliečne výrobky
| Kategória potravín | Najviac | Podmienky |
|---|---|---|
| 1.7.2Zrejúci syr | 75 mg | Iba tvrdé, polotvrdé a polomäkké syryLimit platí spolu pre látky E 251 – 252V mlieku na výrobu syra alebo ekvivalentné množstvo, ak sa pridáva po odstránení srvátky a pridaní vody.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 35 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 1.7.2Zrejúci syr | 110 mg | Iba tradičný švédsky zrnitý syr od Gäsene zrejúci minimálne 11 mesiacovLimit platí spolu pre látky E 251 – 252V mlieku na výrobu syra alebo ekvivalentné množstvo, ak sa pridáva po odstránení srvátky a pridaní vody.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 35 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 1.7.2Zrejúci syr | 110 mg | Iba tradičný švédsky syr čedar z Kvibille zrejúci minimálne 4 mesiaceLimit platí spolu pre látky E 251 – 252V mlieku na výrobu syra alebo ekvivalentné množstvo, ak sa pridáva po odstránení srvátky a pridaní vody.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 35 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 1.7.2Zrejúci syr | 110 mg | Iba tradičný švédsky zrnitý syr z Falköping zrejúci minimálne 12 mesiacovLimit platí spolu pre látky E 251 – 252V mlieku na výrobu syra alebo ekvivalentné množstvo, ak sa pridáva po odstránení srvátky a pridaní vody.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 35 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 1.7.4Srvátkový syr | 75 mg | Iba mlieko na výrobu tvrdých, polotvrdých a polomäkkých syrovLimit platí spolu pre látky E 251 – 252V mlieku na výrobu syra alebo ekvivalentné množstvo, ak sa pridáva po odstránení srvátky a pridaní vody.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 35 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 1.7.6Výrobky zo syra (okrem výrobkov zahrnutých v kategórii 16) | 75 mg | Iba tvrdé, polotvrdé a polomäkké zrejúce výrobkyLimit platí spolu pre látky E 251 – 252V mlieku na výrobu syra alebo ekvivalentné množstvo, ak sa pridáva po odstránení srvátky a pridaní vody.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 35 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 1.8Analógy mliečnych výrobkov vrátane bielidiel do nápojov | 75 mg | Iba analógy syrov na báze mliekaLimit platí spolu pre látky E 251 – 252V mlieku na výrobu syra alebo ekvivalentné množstvo, ak sa pridáva po odstránení srvátky a pridaní vody.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 35 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
Mäso a mäsové výrobky
| Kategória potravín | Najviac | Podmienky |
|---|---|---|
| 8.3.1Mäsové výrobky bez tepelného ošetrenia | 90 mg | Limit platí spolu pre látky E 251 – 252maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 90 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 8.3.1Mäsové výrobky bez tepelného ošetrenia | 110 mg | Iba veľké kusy slaniny a suché klobásy bez pridaných dusitanovLimit platí spolu pre látky E 251 – 252maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 110 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 8.3.4.1Tradičné mäsové výrobky konzervované ponorením do roztoku (mäsové výrobky konzervované ponorením do konzervačného roztoku s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek) | 150 mg | Iba Wiltshire bacon a podobné výrobky : do mäsa sa najskôr injektuje konzervačný roztok a mäso sa následne konzervuje ponorením na 3 až 10 dní. Soľný roztok na konzervovanie ponorením obsahuje aj mikrobiologické štartovacie kultúryLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.1Tradičné mäsové výrobky konzervované ponorením do roztoku (mäsové výrobky konzervované ponorením do konzervačného roztoku s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek) | 150 mg | Iba Wiltshire ham a podobné výrobky : do mäsa sa najskôr injektuje konzervačný roztok a mäso sa následne konzervuje ponorením na 3 až 10 dní. Soľný roztok na konzervovanie ponorením obsahuje aj mikrobiologické štartovacie kultúryLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.1Tradičné mäsové výrobky konzervované ponorením do roztoku (mäsové výrobky konzervované ponorením do konzervačného roztoku s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek) | 150 mg | Iba entremeada, entrecosto, chispe, orelheira e cabeça (salgados), toucinho fumado a podobné výrobky : konzervovanie ponorením trvá 3 až 5 dní. Výrobok sa tepelne neošetruje a vykazuje značnú aktivitu vodyLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.1Tradičné mäsové výrobky konzervované ponorením do roztoku (mäsové výrobky konzervované ponorením do konzervačného roztoku s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek) | 7 mg | Iba cured tongue : konzervovanie ponorením počas najmenej 4 dní a predvarenieLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.1Tradičné mäsové výrobky konzervované ponorením do roztoku (mäsové výrobky konzervované ponorením do konzervačného roztoku s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek) | 180 mg | Iba kylmâsavustettu poronliha/kallrökt renkött : do mäsa sa injektuje konzervačný roztok a mäso sa následne konzervuje ponorením. Konzervovanie trvá 14 až 21 dní a po ňom nasleduje dozrievanie pri údení za studena počas 4 až 5 týždňovLimit platí spolu pre látky E 251 – 252maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 95 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 8.3.4.1Tradičné mäsové výrobky konzervované ponorením do roztoku (mäsové výrobky konzervované ponorením do konzervačného roztoku s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek) | 180 mg | Iba bacon, filet de bacon a podobné výrobky : konzervujú sa ponorením na 4 až 5 dní pri teplote 5 až 7 °C, zrejú zvyčajne 24 až 40 hodín pri teplote 22 °C, možno ich údiť počas 24 hodín pri teplote 20 až 25 °C a skladujú sa počas 3 až 6 týždňov pri teplote 12 až 14 °CLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Bez pridaných dusitanov.Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 95 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 8.3.4.1Tradičné mäsové výrobky konzervované ponorením do roztoku (mäsové výrobky konzervované ponorením do konzervačného roztoku s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek) | 150 mg | Iba Rohschinken, nassgepökelt a podobné výrobky : obdobie konzervovania je približne 2 dni/kg v závislosti od tvaru a hmotnosti kusov mäsa, potom nasleduje stabilizácia/zrenieLimit platí spolu pre látky E 251 – 252najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.2Tradičné mäsové výrobky konzervované sušením. (Proces suchého konzervovania zahŕňa suchú aplikáciu konzervačnej zmesi s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek na povrch mäsa, po ktorej nasleduje obdobie stabilizácie/zrenia.) | 150 mg | Iba dry cured bacon a podobné výrobky : suché konzervovanie a následné zrenie najmenej 4 dniLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.2Tradičné mäsové výrobky konzervované sušením. (Proces suchého konzervovania zahŕňa suchú aplikáciu konzervačnej zmesi s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek na povrch mäsa, po ktorej nasleduje obdobie stabilizácie/zrenia.) | 150 mg | Iba dry cured ham a podobné výrobky : suché konzervovanie a následné zrenie najmenej 4 dniLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.2Tradičné mäsové výrobky konzervované sušením. (Proces suchého konzervovania zahŕňa suchú aplikáciu konzervačnej zmesi s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek na povrch mäsa, po ktorej nasleduje obdobie stabilizácie/zrenia.) | 150 mg | Iba jamón curado, paleta curada, lomo embuchado y cecina a podobné výrobky : suché konzervovanie s obdobím stabilizácie najmenej 10 dní a obdobím zrenia viac ako 45 dníLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.2Tradičné mäsové výrobky konzervované sušením. (Proces suchého konzervovania zahŕňa suchú aplikáciu konzervačnej zmesi s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek na povrch mäsa, po ktorej nasleduje obdobie stabilizácie/zrenia.) | 150 mg | Iba presunto, presunto da pá e paio do lombo a podobné výrobky : suché konzervovanie počas 10 – 15 dní a následné obdobie stabilizácie 30 – 45 dní a obdobie zrenia najmenej 2 mesiaceLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.2Tradičné mäsové výrobky konzervované sušením. (Proces suchého konzervovania zahŕňa suchú aplikáciu konzervačnej zmesi s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek na povrch mäsa, po ktorej nasleduje obdobie stabilizácie/zrenia.) | 150 mg | Iba Rohschinken, trockengepökelt a podobné výrobky : konzervovanie trvá približne 10 – 14 dní v závislosti od tvaru a hmotnosti kusov mäsa, potom nasleduje stabilizácia/zrenieLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.2Tradičné mäsové výrobky konzervované sušením. (Proces suchého konzervovania zahŕňa suchú aplikáciu konzervačnej zmesi s obsahom dusitanov a/alebo dusičnanov, soli a iných zložiek na povrch mäsa, po ktorej nasleduje obdobie stabilizácie/zrenia.) | 150 mg | Iba jambon sec, jambon sel a iné podobné sušené výrobky : suché konzervovanie 3 dni + 1 deň/kg, po ktorom nasleduje solenie a odležanie 1 týždeň a starnutie/zrenie od 45 dní do 18 mesiacovLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Bez pridaných dusitanov.Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.3Iné tradičné a tradične konzervované mäsové výrobky (vrátane procesov konzervovania ponorením a suchou aplikáciou, ktoré sa buď vzájomne kombinujú, alebo sa pridáva dusitan a/alebo dusičnan do zloženého výrobku, alebo sa pred varením do výrobku injektuje konzervačný roztok) | 150 mg | Iba Rohschinken, trocken-/nassgepökelt a podobné výrobky : suché konzervovanie a konzervovanie ponorením sa používa v kombinácii (bez injektovania konzervačného roztoku). Konzervovanie trvá približne 14 – 35 dní v závislosti od tvaru a hmotnosti kusov mäsa, potom nasleduje stabilizácia/zrenieLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.3Iné tradičné a tradične konzervované mäsové výrobky (vrátane procesov konzervovania ponorením a suchou aplikáciou, ktoré sa buď vzájomne kombinujú, alebo sa pridáva dusitan a/alebo dusičnan do zloženého výrobku, alebo sa pred varením do výrobku injektuje konzervačný roztok) | 7 mg | Iba jellied veal a brisket : injektovanie konzervačného roztoku, následne najskôr po 2 dňoch varenie vo vriacej vode najviac 3 hodinyLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti vyjadrené ako NO₃ ión. |
| 8.3.4.3Iné tradičné a tradične konzervované mäsové výrobky (vrátane procesov konzervovania ponorením a suchou aplikáciou, ktoré sa buď vzájomne kombinujú, alebo sa pridáva dusitan a/alebo dusičnan do zloženého výrobku, alebo sa pred varením do výrobku injektuje konzervačný roztok) | 180 mg | Iba Rohwürste (Salami a Kantwurst) : zrenie výrobku trvá najmenej 4 týždne a pomer vody a bielkovín je menej ako 1,7Limit platí spolu pre látky E 251 – 252Bez pridaných dusitanov.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 95 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 8.3.4.3Iné tradičné a tradične konzervované mäsové výrobky (vrátane procesov konzervovania ponorením a suchou aplikáciou, ktoré sa buď vzájomne kombinujú, alebo sa pridáva dusitan a/alebo dusičnan do zloženého výrobku, alebo sa pred varením do výrobku injektuje konzervačný roztok) | 180 mg | Iba salchichón y chorizo tradicionales de larga curación a podobné výrobky : zrenie trvá najmenej 30 dníLimit platí spolu pre látky E 251 – 252Bez pridaných dusitanov.Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 95 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
| 8.3.4.3Iné tradičné a tradične konzervované mäsové výrobky (vrátane procesov konzervovania ponorením a suchou aplikáciou, ktoré sa buď vzájomne kombinujú, alebo sa pridáva dusitan a/alebo dusičnan do zloženého výrobku, alebo sa pred varením do výrobku injektuje konzervačný roztok) | 180 mg | Iba saucisson sec a podobné výrobky : surové fermentované sušené klobásy bez pridaných dusitanov. Výrobok sa fermentuje pri teplote 18 – 22 °C alebo nižšej (10 – 12 °C) a potom nasleduje obdobie starnutia/zrenia, ktoré trvá najmenej 3 týždne. Pomer vody a bielkovín vo výrobku je menej ako 1,7Limit platí spolu pre látky E 251 – 252Bez pridaných dusitanov.Dusičnany môžu byť prítomné v niektorých tepelne ošetrených mäsových výrobkoch v dôsledku prirodzenej premeny dusitanov na dusičnany v prostredí s nízkou hladinou kyseliny.maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.v prípade, že zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov presahuje vo výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia trvanlivosti 95 mg/kg, vyjadrené ako NO₃ ión, prevádzkovatelia potravinárskych podnikov prešetria dôvod tohto prekročenia. |
Ryby a morské plody
| Kategória potravín | Najviac | Podmienky |
|---|---|---|
| 9.2Spracované ryby a produkty rybolovu vrátane mäkkýšov a kôrovcov | 270 mg | Iba nakladané slede a šprotyLimit platí spolu pre látky E 251 – 252maximálne množstvo, ktoré sa môže pridať počas výroby, vyjadrené ako NO₃ ión.najvyššie zvyškové množstvo zo všetkých zdrojov pri výrobku pripravenom na uvedenie na trh počas celého obdobia jeho trvanlivosti nesmie prekročiť 45 mg/kg, vyjadrené akoNO₂ ión. |
„Bez číselného limitu“ (quantum satis) znamená, že výrobca smie použiť len množstvo nevyhnutné na dosiahnutie účelu a nesmie tým zavádzať spotrebiteľa.
🚫 Kde E252 byť nesmie
Prídavnú látku smie výrobca použiť len v kategóriách, pre ktoré ju EÚ povolila. Do týchto bežných potravín sa E252 pridávať nesmie:
Látka sa v potravine môže vyskytnúť aj prenosom zo zložky, arómy alebo enzýmu, v ktorých je povolená, ak v hotovej potravine nemá technologickú funkciu (článok 18 nariadenia). Pri mede, vode, káve, cukre, masle, neochutenom mlieku, nespracovaných potravinách a potravinách pre dojčatá a malé deti prenos povolený nie je. Pomocné látky pri spracovaní (napríklad na čírenie piva) toto nariadenie neupravuje.
Príbuzné éčka
E 251 – 252: Dusičnany
Výživové hodnoty na našom webe
Kategórie potravín, v ktorých môže byť E252 povolená. Či ju konkrétny výrobok obsahuje, zistíte zo zloženia na obale.
Časté otázky o E252
Je E252 povolená v EÚ?
Áno. E252 (Dusičnan draselný) je na zozname prídavných látok povolených v EÚ, ale smie sa používať len v 9 kategóriách potravín a za podmienok uvedených v prílohe II nariadenia (ES) č. 1333/2008.
Koľko E252 môže byť v potravine?
Závisí od druhu potraviny. Najčastejší limit je 150 mg na kilogram (pri nápojoch na liter), presné množstvá pre jednotlivé kategórie sú v tabuľke na tejto stránke.
Ako zistím, či výrobok obsahuje E252?
V zozname zložiek sa prídavná látka uvádza názvom kategórie a za ním názvom látky alebo číslom E, napríklad „Konzervačná látka: Dusičnan draselný“ alebo „Konzervačná látka E252“.
V ktorých potravinách E252 byť nesmie?
Do týchto potravín sa E252 pridávať nesmie: neochutené mlieko, biely jogurt, kefír a iné neochutené kysnuté mliečne výrobky, ktoré po fermentácii neboli tepelne ošetrené, neochutená pasterizovaná smotana (nie so zníženým obsahom tuku), oleje a tuky bez vody, maslo, celé čerstvé ovocie a zelenina, celé zrno a vločky, múka, čerstvé cestoviny, chlieb len z pšeničnej múky, vody, droždia alebo kvásku a soli, nespracované mäso, nespracované ryby, mäkkýše a kôrovce, nespracované vajcia, biely cukor, glukóza, fruktóza a sirupy podľa smernice 2001/111/ES, med, soľ, byliny a koreniny, potraviny pre dojčatá a malé deti, voda vrátane minerálnej, ovocné a zeleninové šťavy, káva, pivo.
Zdroj: nariadenie (ES) č. 1333/2008, príloha II a V, konsolidované znenie z 18. 8. 2026 (EUR-Lex, © Európska únia). Kontrolované s databázou prídavných látok Európskej komisie. Podmienky sú prevzaté zo slovenského znenia, záväzné je znenie uverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Informácie nenahrádzajú odbornú ani právnu radu. Pozrite aj zoznam všetkých éčok.