Prepočet na vašu porciu
Kliknite na porciu alebo zadajte vlastnú hmotnosť. Hodnoty sa prepočítajú okamžite.
Koľko kalórií majú strapačky?
Strapačky majú 138 kcal (577 kJ) na 100 g. Porcia (350 g): približne 483 kcal.
Z čoho pochádza energia
Z čoho pochádza energia potraviny: podiel bielkovín, sacharidov, tukov a prípadne alkoholu na celkových kalóriách.
- bielkoviny 12 %
- sacharidy 66 %
- tuky 22 %
Na spálenie 483 kcal (porcia, 350 g) potrebuje človek s hmotnosťou 70 kg približne 104 min chôdze, 46 min behu alebo 58 min bicyklovania. Prepočet pre vašu hmotnosť a ďalšie činnosti
Skutočná hodnota sa môže líšiť podľa odrody, zrelosti, spôsobu úpravy a výrobcu.
Výživové hodnoty strapačiek na 100 g
Tabuľka ukazuje výživové (nutričné) hodnoty – priemerné množstvo energie a živín v 100 g. Formát zodpovedá tabuľke výživových hodnôt na obaloch potravín v EÚ.
| Výživová hodnota | 100 g | % RI |
|---|---|---|
| Energia | 577 kJ / 138 kcal | 7 % |
| Tuky | 3,2 g | 5 % |
| z toho nasýtené mastné kyseliny | 1 g | 5 % |
| z toho mononenasýtené mastné kyseliny | 1,3 g | |
| z toho polynenasýtené mastné kyseliny | 0,57 g | |
| Sacharidy | 23,1 g | 9 % |
| z toho cukry | 0,88 g | < 1 % |
| Vláknina | 2,1 g | |
| Bielkoviny | 4,1 g | 8 % |
| Soľ | 0,97 g | 16 % |
| Voda | 61,7 g | |
| Cholesterol | 5,2 mg |
Hodnoty sme vypočítali zo surovín v receptúre nižšie (hodnoty surovín sú z USDA FoodData Central) a prepočítali na 100 g hotového jedla; % RI je podiel z referenčného príjmu podľa nariadenia (EÚ) č. 1169/2011. Čo znamenajú jednotlivé hodnoty a ako ich počítame
Z čoho sme počítali: receptúra strapačiek
Halušky zo zemiakov a hladkej múky uvarené vo vode (pri varení naberú asi 15 % vody), zmiešané s podusenou kyslou kapustou a vyškvarenou slaninou aj s masťou. Receptúra na 4 porcie.
| Surovina | Množstvo |
|---|---|
| Surové zemiaky, nastrúhané | 600 g |
| Hladká múka | 300 g |
| Soľ | 6 g |
| Kyslá kapusta, podusená | 400 g |
| Slanina, vyškvarená aj s masťou | 120 g |
Domáce receptúry sa líšia, preto berte hodnoty ako orientačné. Vitamín C, vitamín B1 a folát pri jedlách neuvádzame, lebo sa pri varení a pečení z veľkej časti ničia. Koreniny v malom množstve do výpočtu nezahŕňame. Vypočítajte si vlastný recept
Vitamíny v strapačkách
Koľko vitamínov obsahuje 100 g a akú časť odporúčaného denného príjmu to pokryje. Zvýraznené sú hodnoty od 15 %, ktoré pravidlá EÚ považujú za významné množstvo.
| Živina | 100 g | % RI |
|---|---|---|
| Vitamín A | 1,1 µg | < 1 % |
| Vitamín D | 0,03 µg | < 1 % |
| Vitamín E | 0,09 mg | < 1 % |
| Vitamín K | 4,3 µg | 6 % |
| Riboflavín (vitamín B2) | 0,03 mg | 2 % |
| Niacín (vitamín B3) | 1 mg | 6 % |
| Kyselina pantoténová (vitamín B5) | 0,27 mg | 5 % |
| Vitamín B6 | 0,18 mg | 13 % |
| Vitamín B12 | 0,04 µg | 2 % |
Minerálne látky v strapačkách
Obsah minerálnych látok v 100 g. Zvýraznené sú hodnoty, ktoré pokryjú aspoň 15 % referenčného príjmu.
| Živina | 100 g | % RI |
|---|---|---|
| Draslík | 250 mg | 13 % |
| Vápnik | 16,2 mg | 2 % |
| Fosfor | 62,2 mg | 9 % |
| Horčík | 17,9 mg | 5 % |
| Železo | 0,98 mg | 7 % |
| Zinok | 0,39 mg | 4 % |
| Meď | 0,1 mg | 10 % |
| Mangán | 0,23 mg | 12 % |
| Selén | 8,6 µg | 16 % |
| Sodík | 389 mg |
Kalórie v bežných porciách strapačiek
Nikto neje presne 100 g. Tu je prepočet na bežné porcie, ako ich uvádza USDA.
| Porcia | Hmotnosť | Energia | Bielkoviny |
|---|---|---|---|
| 1 porcia * | 350 g | 483 kcal | 14,3 g |
| 1 malá porcia * | 250 g | 345 kcal | 10,3 g |
* Hmotnosť porcie je odhad redakcie podľa bežnej veľkosti porcie.
Sacharidové jednotky: strapačky
- Porcia (350 g) obsahuje približne 7,4 SJ (73,5 g sacharidov).
Sacharidové jednotky počítame z využiteľných sacharidov (sacharidy bez vlákniny). Údaje slúžia na orientáciu; počet SJ na deň a dávkovanie inzulínu určuje diabetológ. Tabuľka glykemického indexu · Tabuľka sacharidových jednotiek
Časté otázky: strapačky
Odpovede sú vypočítané z rovnakých údajov ako tabuľky vyššie.
Koľko kalórií má porcia strapačiek?
Porcia strapačiek váži približne 350 g a má okolo 483 kcal. Na 100 g je to 138 kcal.
Koľko bielkovín majú strapačky?
Strapačky majú 4,1 g bielkovín na 100 g, čo je 8 % referenčného príjmu dospelého človeka. V jednej porcii (350 g) je to približne 14,3 g.
Koľko sacharidov a cukru majú strapačky?
100 g strapačiek obsahuje 23,1 g sacharidov, z toho 0,88 g tvoria cukry. Vlákniny je 2,1 g.
Koľko tuku majú strapačky?
100 g strapačiek obsahuje 3,2 g tukov, z toho 1 g nasýtených mastných kyselín. Tuky tvoria 5 % referenčného príjmu.
Ktoré vitamíny a minerály majú strapačky najviac?
V 100 g strapačiek pokryjú aspoň 15 % referenčného príjmu tieto živiny: selén (16 %).
Porovnanie strapačiek s inou potravinou
Vyberte inú potravinu a porovnajte základné hodnoty na 100 g vedľa seba.
Zoznam potravín sa načíta po kliknutí na výber.
Obrázok a tabuľka na váš web
Výživové hodnoty strapačiek môžete použiť na svojom webe, blogu alebo pri recepte. Stačí uviesť odkaz na zdroj.

Nutrične podobné potraviny
Potraviny z rovnakej kategórie s najpodobnejším pomerom kalórií, bielkovín, sacharidov, tukov a vlákniny.